Realizacje

Nagłośnienie na Zamku w Rydzynie

Zamek w Rydzynie zbudowany został w końcu XVII w. na murach zamku gotyckiego z pierwszych lat XV wieku,
wzniesionego dla Jana z Czerniny Rydzyńskiego.
Zamek barokowy jest dziełem Włochów osiadłych w Polsce, Józefa Szymona Bellottiego i Pompeo Ferrariego.
Pierwszymi jego właścicielami byli Leszczyńscy. W latach 1705-1709 była to rezydencja króla Polski Stanisława Leszczyńskiego.
W czasie wojny północnej, w 1709 r. zamek został częściowo spalony przez wojska carskie.
Na szczęście, nie uległy całkowitej dewastacji wspaniałe sztukaterie i freski zdobiące sale paradne,
Po utracie korony król Stanisław udał się na emigrację a zamek sprzedał Aleksandrowi Józefowi Sułkowskiemu.

Nowy właściciel doprowadził Zamek w Rydzynie do dawnej świetności.
Architektem i realizatorem prac budowlanych był Karol Marcin Frantz.
Prace nad upiększeniem zamku i jego otoczenia kontynuował syn Aleksandra Józefa, książę August.
Klasycystyczne fasady otrzymały wówczas zamkowe oficyny, w tym samym stylu ozdobiono również Salę Balową.

Książęca rezydencja Sułkowskich w Rydzynie w latach osiemdziesiątych XVIII w. promieniowała na całą Wielkopolskę jako ośrodek kulturalny (znany teatr dworski Sułkowskich) oraz ośrodek edukacji (gimnazjum księży pijarów).
Jeden z budynków tej szkoły istnieje jeszcze dzisiaj i jest szkołą publiczną.

Ostatni z książąt Sułkowskich na Rydzynie zmarł bezpotomnie w 1909 r. Dobra rydzyńskie wraz z zamkiem przejęte zostały przez władze pruskie. Na mocy traktatu wersalskiego 1919 r. powróciły one do granic państwa polskiego.
W oparciu o statut Ordynacji Sułkowskich, w 1924 r. powstała Fundacja imienia tego rodu, mająca za cel nadrzędny prowadzenie działalności edukacyjnej.
W 1928 r. w przystosowanym uprzednio Zamku otwarto męskie, internatowe Gimnazjum im. Sułkowskich.
Ciekawy program nauczania i wychowywania uczniów był dziełem dyrektora tej szkoły, prof. Tadeusza Łopuszańskiego.
W czasie okupacji hitlerowskiej Fundacja została zlikwidowana, zaś w Zamku urządzono internatową szkołę hitlerjungend.
W końcu stycznia 1945 r. Zamek w Rydzynie został spalony. Pomimo upaństwowienia dóbr Fundacji, prawnie istniała ona jeszcze w latach 1945-1951. Spalony Zamek czekał na nowego użytkownika do 1970 r.
Po przejęciu przez Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Mechaników Polskich(SIMP), został odbudowany zaś jego najpiękniejsze wnętrza odtworzono na podstawie zachowanej dokumentacji fotograficznej z okresu międzywojennego. Prace zakończono w 1989 r. Zamek SIMP w Rydzynie w 1994 r. otrzymał prestiżowe wyróżnienie międzynarodowej organizacji EUROPA NOSTRA w uznaniu doskonałości restauracji wspaniałego zamka barokowego.
Dawne wyposażenie wnętrz Zamku w Rydzynie uległo rozproszeniu jeszcze przed pierwszą wojną światową.
Nowo zrekonstruowane wnętrza urządzono w nawiązaniu do przekazów historycznych.
Na zamkowe kolekcje składają się obecnie m.in. komplety mebli, zabytkowe ryciny, pamiątki po Sułkowskich, zbiory przyrodnicze (m.in. kolekcja motyli tropikalnych, trofea łowieckie). Biblioteka gromadzi publikacje związane z dawnymi właścicielami Zamku, Gimnazjum im. Sułkowskich z okresu międzywojennego oraz ze Stowarzyszeniem Inżynierów i Techników Mechaników (SIMP). Zamek dostępny jest do zwiedzania po uprzednim uzgodnieniu.Można też wynająć niektóre sale do celów komercyjnych.

Stąd nowe zapotrzebowanie którym zajęliśmy się m.in. w Sali Balowej której historyczna nazwa może zmylić gdyż obecnie jest ona używana głównie do celów konferencyjnych. Duża powierzchnia i bardzo wysoki strop są zawsze problematyczne akustycznie.
Zjawisko echa i pogłosu nie jest przyjazne dla fal dźwiękowych i komfortu słuchacza zarówno przy korzystaniu z mikrofonu jak i podkładu muzycznego.

Projekt akustyczny zakładał zastosowanie podwójnego systemu liniowego o bardzo dużej dyspersji poziomej przy wąskim kącie promieniowania w pionie. Ponieważ audytorium jest ustawiane wzdłuż sali należało tak ukierunkować system.
Sprawą równie ważną był efekt estetyczny tzn. należało zastosować system który nie będzie bardzo widoczny w barokowym wnętrzu.

Zastosowaliśmy podwójny system kolumn firmy Bose® MA12EX który dzięki unikalnym parametrom w połączeniu z procesorem Bose® i wzmacniaczem spełnia swoją rolę. System składa się z mikrofonów, miksera, procesora, końcówki mocy, zespołów głośnikowych oraz rejestratora który umożliwia zapis konferencji np.

Galeria: 

Audio Complex, to także

Audio Complex, to także

 

Car Audio Video

Oferta do samochodów skierowana jest dla wymagających i dotyczy nagłośnienia z multimediami i rozrywki tylnego siedzenia.

→ Więcej

Home Audio Video

W naszej ofercie znajdziecie Państwo: zestawy kina domowego, telewizory, projektory, ekrany, systemy nagłośnienia strefowego ...

→ Więcej

E-sklep Audio Complex

Zapraszamy na zakupy w naszym sklepie internetowym. Jako autoryzowany dealer proponujemy produkty personal audio renomowanego amerykańskiego producenta - firmy Bose.

 

X